EğitimEğitim Maliyetleriİş Arama

Amerika’da nasıl staj yeri bulunur?

Hızı :

Amerika Birleşik Devletleri’nde staj yapmak sadece öğrencilerin değil aynı zamanda kariyerinde yükselmek isteyen bir çok çalışanında başvurduğu seçeneklerin başında gelmektedir. Bir çok teknoloji devini bünyesinde barındıran ya da Silikon Vadisi gibi startupların üssü olan Amerika’da staj yapma aynı zamanda modadan, medya sektörüne kadar bir çok alanda deneyim kazanmak isteyenlerin hedefi haline gelmiştir. Peki, Amerika’da nasıl staj yeri bulunur? Amerika’da bir staja nasıl başvurulur? Amerika’da staj yapmak için hangi vize gerekli? vb. konu Amerika’da staj yapma konusuna gelince ilk akla gelen sorular oluyor. Gelin bu sorulara birer birer cevap verelim.

Staj programlarına nasıl başvurabilirim?

Amerika’da staj bulabilmeniz için ilk önereceğimiz seçenek kişisel bağlantılarınızı kullanmanız olacaktır. Daha önce Amerika’da staj yapmış, orada yaşayan , çalışan veya orada eğitim almış veya almakta olan birine başvurmak ilk önceliğiniz olmalıdır. Buna ek olarak okulunuzun uluslararası ofisi de yine bu konuda size yardımcı olabilir. Bunların yanı aşağıda size staj imkanı sağlayacak ilanların bulunduğu staj arama motorlarını listeleyeceğiz. Bu sitelere bakmanızda fayda var. Tüm bunlarla uğraşmak istemezseniz eğer tabi ki sizi yurtdışında bir staj programına yerleştirebilecek güvenilir aracı kurumlara da başvurabilirsiniz.  Amerika’da nasıl staj yeri bulunur? sorusuna cevap olarak aşağıdaki linkleri inceleyebilirsiniz

Amerika’da staj yapmak için hangi vizeye başvurmalıyım?

Amerika’da bir kültürel değişim veya staj programına katılacaksanız eğer J-1 Değişim Programı Vizesine başvurmanız gerekmektedir. J1 vizesi ile bir öğrenim hareketliliği, staj veya araştırma programına dahil olabilirsiniz.

Dikkatinizi Çekebilir: Amerika’ya gitmek için ne kadar para lazım?

F1 öğrenci vizesi ile J-1 vizesi arasındaki farklar nelerdir?

  • F1 Vizesi, eğer ABD’de akademik bir eğitim, yabancı dil eğitimi ya da lise veya üniversite eğitimi almayı düşünenlerin başvurması gereken vize türüdür. Daha çok F1 Öğrenci Vizesi olarak geçmektedir.
  • J-1 Vizesi, değişim veya staj programlarına katılmak isteyenlerin başvurması gereken vize türüdür.
  • F1 vizesi ile ( eğitim amaçlı alındığını düşünürsek) kampüs dışında çalışamazsınız. F1 vizesine sahip öğrenciler bir akademik yılın sonunda CPT, OPT veya STEM başvurmaları halinde kampüs dışında çalışma imkanı bulabilirler.
  • J-1 Vizesi sahipleri çalışma izni almaları halinde kampüs içinde ve kampüs dışında çalışabilirler.
  • F1 vizesinin süresi 5 yıldır.( ABD giriş-çıkış şartlarını kontrol edininiz.)
  • J-1 vizesinin süresi 2 yıldır. ( ABD giriş-çıkış şartlarını kontrol edininiz.)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu