Amerika’ya GiderkenPara YönetimiYaşamYaşam maliyetleri

Amerika’ya Gitmek İçin Ne Kadar Para Lazım?

Hızı :

Amerika’ya gitmenin birbirinden farklı yolları mevcut. Bu yolların hangisini denerseniz deneyin sizin için en soru Ama en önemlisi Amerika’ya Gitmek İçin Ne Kadar Para Lazım? Bizler de bu yazımızda sizlere bu sorunun cevabını vermek istiyoruz. En temel süreçte eğer turistik bir gezi için gitmeyi düşünüyorsanız B1-2 vizesine dil öğrenmek maksadıyla 6 aylık bir süre için gitmek istiyorsanız ise F1 vizesine başvurmak gerekiyor.

Eğer çalışmayı ve yerleşmeyi düşünüyorsanız H vizesi veya Green Card başvurusu yapmanız gerekiyor.  Amerika’ya giderken yanınıza ihtiyacınız kadar para alabilirsiniz fakat götüreceğiniz tutar 10.000 doları geçiyorsa bunu beyan etmeniz gerekiyor. Amerika’ya giderken yanınızda istediğiniz kadar para götürebilirsiniz ancak beyan etme şartıyla.

Amerika Vize Ücretleri

Amerika vizesi harç tutarları yatırılarak diğer evraklar ile birlikte sunulması gerekiyor.

  • Turist Vizesi: 160 Dolar
  • Ticari Vize: 160 Dolar
  • Öğrenci Vizesi: 160 Dolar ( Ek olarak Vize öncesi ödenmesi gereken SEVIS ücreti 200 Dolar’dır.)
  • Geçici Çalışma Vizesi: 265 Dolar

Eğer vize talebiniz reddedilir ise harç için yatırılan tutar iade edilmiyor.

Amerika’ya Gitmek İçin Banka Hesabımızda Ne kadar Para Olmalı?

B1 ve B2 vizeleri için son 3 aya ait, en az 7000 TL bulunan hesap bilgisini alım aşamasında sunmalısınız. Öğrenci vizesi alacaksınız öğrenciye sponsor olanın kişinin son 6 aylık banka hesap dokümanları, maaş bordrosu, ev ya da arsa tapusunu sunması gerekir.

Amerika’ya Gitmek İçin Ne Kadar Para Harcanıyor?

Türkiye’de Yapılan Harcamalar

Amerika’ya gelirken toplamda 3 adet aşı yaptırmanız gerekiyor bu aşılar onlar tarafından belirleniyor bir kişi için bu aşıların tutarı 270$ civarında tutabiliyor. Sonrasında bir takım tahliller yaptırmanız gerekiyor. Bu tahlillere de ortalama 270$ dolar ödeniyor.

Mülakat Harcamaları

Mülakata girmeden önce ise 330$ ödeme yapılıyor. Eğer mülakat başarısız geçerse ödediğiniz sağlık masrafları dahil tutar geri iade edilmiyor.

Green Card İçin Hesabınızda Ne Kadar Para Olmalı?

Green Card için tek bir kişinin hesabında 10.000 dolar olmalı. Banka hesabınızda olması gereken tutar yaşayacağınız bölgeye göre değişiklik gösterir. Amerika’da gideceğiniz bölge ile hesabınızdaki para orantılı olmalıdır.  Gideceğiniz bölge çok pahalı bir bölge ise hesabınızdaki tutar daha fazla olmalıdır.  Üzerinize kayıtlı ev, araba vb. bir mülk varsa bunları da mülakat sırasında sunabilirsiniz.

Uscis Ödemesi

Uscis ödemesi Green Card ve Social Security kartınızın basımı için yapılan ödemedir. www.uscis.gov.tr adresi üzerinden yapılabiliyor. Bu ödemeyi Türkiye’deyken yapmanız gerekiyor. Bu kartların basılması için ödemeyi yapmış olmanız ve Amerika’ya giriş yapmış olmanız gerekiyor. Bu ödemeyi yaptığınız zaman havaalanına giriş yaptığınızda ve işlemleriniz onaylandığında kart basım işleminiz başlıyor.

Sizler için hazırlamış olduğumuz Amerika’ya Gitmek İçin Ne Kadar Para Lazım isimli yazımızda en temel harcamalardan bahsettik. Sizlerde bu ücretleri ayarladıktan sonra dilediğiniz an ve zamanda yurtdışına çıkabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu