Green Card

Green Card Başvuru Koşulları

Eğitim ve Meslek Koşullarının Önemi

Hızı :

 

2.Eğitim veya iş deneyimi için gereksinimler nelerdir?

ABD göçmenlik yasası ve düzenlemeleri, her DV katılımcısının en az lise veya dengi bir eğitime sahip olmasını veya en az iki yıllık eğitim veya deneyim gerektiren bir meslekte son beş yıl içinde iki yıllık iş deneyimine sahip olmasını gerektirir. “Lise eğitimi veya dengi” Amerika Birleşik Devletleri’nde 12 yıllık bir ilk ve orta öğretim kursunun başarılı olarak tamamlanması VEYA Birleşik Devletler ‘deki bir lise eğitimi ile karşılaştırılabilir bir resmi ilk ve orta öğretim kursunun başka bir ülkede başarıyla tamamlanması olarak tanımlanır. Yalnızca resmi eğitim kursları bu gereksinimi karşılar; yazışma programları veya denklik sertifikaları (Genel Denklik Diploması [G.E.D.] gibi) kabul edilmez. Vize görüşmesi sırasında konsolosluk memuruna eğitim veya iş deneyimine dair belgesel kanıt sunmalısınız.

Eğitim veya iş deneyimi gerekliliklerini karşılamıyorsanız, bir DV için uygun olmayacaksınız ve eşiniz ve çocuklarınız türev DV’ler için uygun olmayacaktır.

  1. DV programı için hangi meslekler uygundur?

Dışişleri Bakanlığı, nitelikli iş deneyimini belirlemek için ABD Çalışma Bakanlığı’nın (DOL) O*Net OnLine veri tabanını kullanacaktır. O*Net OnLine veritabanı, iş deneyimini beş “iş alanı” içinde sınıflandırır. DOL web sitesinde birçok meslek listelenirken, tüm meslekler DV programına uygun değildir. İş deneyiminize dayanarak bir DV’ye hak kazanmak için, son beş yıl içinde, 7.0 veya daha yüksek bir Spesifik Mesleki Hazırlık (SVP) aralığında sınıflandırılan bir meslekte iki yıllık deneyime sahip olmalısınız.

Eğitim veya iş deneyimi gerekliliklerini karşılamıyorsanız, bir DV için uygun olmayacaksınız ve eşiniz ve çocuklarınız türev DV’ler için uygun olmayacaktır.

  1. Uygun DV mesleklerini Çalışma Bakanlığı’nın O*Net OnLine veri tabanında nasıl bulabilirim?

O*Net OnLine’dayken, mesleğinizin uygun olup olmadığını belirlemek için şu adımları izleyin:

  1. “Meslek Bul” altında, açılır menüden “İş Ailesi’ni seçin;
  2. “İş Ailesi”ne göre göz atın, seçiminizi yapın ve “GO”ya tıklayın;
  3. Özel mesleğiniz için bağlantıya tıklayın; ve
  4. Belirlenen İş Bölgesi numarasını ve Özel Mesleki Hazırlık (SVP) derecelendirme aralığını bulmak için “İş Bölgesi” sekmesini seçin.

Örnek olarak, Havacılık ve Uzay Mühendisleri’ni seçin. Havacılık ve Uzay Mühendisleri için Özet Raporunun altında, İş Bölgesi bölümünün altında, belirlenmiş İş Bölgesi 4, SVP Aralığı, 7.0 ila < 8.0’ı bulacaksınız. Bu örneği kullanarak, Havacılık ve Uzay Mühendisliği nitelikli bir meslektir.

Ek bilgi için, Diversity Visa – List of Occupations webpage sayfasına bakın.

  1. E-DV Programına başvurmak için asgari bir yaş var mı?

Başvuru için asgari bir yaş yoktur, ancak başvuru sırasında her asıl başvuru sahibi için lise eğitimi veya iş deneyimi şartı, 18 yaşın altındaki çoğu kişiyi etkin bir şekilde diskalifiye edecektir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu