Amerika VizeGöçmen Olmayan VizelerGöçmen VizeleriGreen Cardİş AramaVize BaşvurusuWork and Travel

Green Card için eğitim ve iş deneyimi kriterleri nelerdir?

Hızı :

İş deneyimi ve eğitim seviyesi konusunda ki kriterler Green Card başvurusu yapacak bir çok kişinin kafasını kurcalamaktadır. Bu konuda dikkat etmeniz gereken hususları sizin için  araştırdık ve başlıklar halinde detaylandırdık.

Green Card için Eğitim Kriteri Nedir?

Öncelikle , ABD göçmenlik yasası ve düzenlemeleri, her DV katılımcısının en az lise veya dengi bir eğitime sahip olmasını veya en az iki yıllık eğitim veya deneyim gerektiren bir meslekte son beş yıl içinde iki yıllık iş deneyimine sahip olmasını gerektirir.

“Lise eğitimi veya dengi” Amerika Birleşik Devletleri’nde 12 yıllık bir ilk ve orta öğretim kursunun başarılı olarak tamamlanması VEYA Birleşik Devletler ‘deki bir lise eğitimi ile karşılaştırılabilir bir resmi ilk ve orta öğretim kursunun başka bir ülkede başarıyla tamamlanması olarak tanımlanır. Yalnızca resmi eğitim kursları bu gereksinimi karşılar; yazışma programları veya denklik sertifikaları (Genel Denklik Diploması [G.E.D.] gibi) kabul edilmez. Vize görüşmesi sırasında konsolosluk memuruna eğitim veya iş deneyimlerinize dair belgeleri ibraz etmelisiniz.

Green Card ile ilgili kelimeler country, online, reform, access
#greencard

Eğitim veya iş deneyimi ile ilgili gereklilikleri karşılamıyorsanız, bir DV için uygun olmayacaksınız ve  eşiniz ve çocuklarınız  da türev DV’ler için uygun olmayacaktır.

 

 DV programı için hangi meslekler uygundur?

Dışişleri Bakanlığı, nitelikli iş deneyimini belirlemek için ABD Çalışma Bakanlığı’nın (DOL) O*Net OnLine veri tabanını kullanacaktır. O*Net OnLine veritabanı, iş deneyimini beş “iş alanı” içinde sınıflandırır. DOL web sitesinde birçok meslek listelenirken, tüm meslekler DV programına uygun değildir. İş deneyiminiz ile bir DV’ye hak kazanmak için, son beş yıl içinde, 7.0 veya daha yüksek bir Spesifik Mesleki Hazırlık (SVP) aralığında ki bir meslekte iki yıllık deneyime sahip olmanız gerekir.
Daha önce de belirttiğimiz gibi eğitim veya iş deneyimi gerekliliklerini karşılamıyorsanız,  hem siz  hem de  eşiniz ve çocuklarınız  bir DV   ve türevleri için uygun olamayacaksınız.

 

Uygun DV mesleklerini Çalışma Bakanlığı’nın O*Net OnLine veri tabanında nasıl bulabilirim?

O*Net OnLine’dayken, mesleğinizin uygun olup olmadığını belirlemek için şu adımları izleyin;

1. “Meslek Bul” altında ki menüden “İş Ailesi’ni seçin;
2. “İş Ailesi” göz atın, seçiminizi yapın ve “GO”ya tıklayın;
3. Özel mesleğiniz için bağlantıya tıklayın; ve
4. Belirlenen İş Bölgesi numarasını ve Özel Mesleki Hazırlık (SVP) derecelendirme aralığı için “İş Bölgesi” sekmesini seçin.

Örnek olarak, Havacılık ve Uzay Mühendisleri’ni seçin. Havacılık ve Uzay Mühendisleri için Özet Raporunun altında, İş Bölgesi bölümünün altında, belirlenmiş İş Bölgesi 4, SVP Aralığı, 7.0 ila < 8.0’ı bulacaksınız. Bu örneği kullanarak, Havacılık ve Uzay Mühendisliği nitelikli bir meslektir diyebiliriz.
Ek bilgi için, Diversity Visa – List of Occupations sayfasına bakın.

Green Card ile ilgili daha det aylı bilgi almak için tıklayın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu