Green Card

Green Card nedir? Kimlere verilir?

Nasıl başvuru yapılır ve nasıl alınır?

Hızı :

Günümüz de hızla gelişen teknoloji sayesinde bilgiye her an ulaşabiliyoruz. Sosyal medya platformlarında kısa bir gezinti ile bile, dünyanın farklı yerlerinde ki yaşam ve kültürler hakkında hızlıca bilgimiz oluyor. Globalleşen dünya da daha fazla insan gelişmiş ülkelerin sağladığı eğitim, sağlık ve iş olanaklarından daha çok haberdar oluyor. Birçok ülke göçmenlik, iş, evlilik vb. gibi yollarla insanları ülkelerinde yaşamaya davet ediyor ve hatta Amerika çekilişle de bu fırsatı sunuyor. Sizde bu kural ile Green Card sahibi olup, Amerika da yaşama fırsatı yakalayabilirsiniz.

Green Card (yeşil kart) Nedir?

Amerika Birleşik Devletleri birçok eyaleti ile çok farklı milletten insana ve kültüre ev sahipliği yapıyor. Sahip olduğu bu çeşitliliği korumak için her sene dünyanın farklı yerinden 55,000 kişiye Çeşitlilik Vizesi adı altında (Diversity Visa) ülkesin de kalıcı yaşam hakkı sunuyor. Yeşil kart olarak bildiğimiz bu vize türü bize Amerika da hem daimî oturma hem de daimî çalışma hakkı tanıyor. Her ne kadar evlilik, akrabalık ilişkisi ve yatırımla da yeşil kart alabilirseniz de, ben bizim ülkemizden daha çok talep gören kura yolu ile Yeşil Kart nasıl alırsınız üzerin de duracağım.

Yeşil kart çekilişi nedir?

Yeşil kart çekilişi her yıl Amerika Dışişleri Bakanlığı (The State Department) tarafından belirtilen tarihlerde online yapılan bir kura sistemidir. Gerekli koşulları sağlayan adaylar https://www.dvlottery.state.gov/ sitesi üzerinden başvurularını yapabilirler. Başvuru tamamen ücretsizdir.

Yeşil kart başvuru koşulları nedir?

 • Lise mezunu olmanız gerekiyor veya son 5 yıl içerisinde 2 yıl çalışmış olma tecrübesi aranıyor.
 • Yeşil Kart başvurusu için herhangi bir yaş sınırı belirtilmemiş olsa da istenen eğitim ve çalışma tecrübesine bakınca 18 yaş altı kabul almak mümkün görünmüyor.

Başvuru formunda neler isteniyor?

Formda sizinle alakalı temel bilgiler isteniyor. Bunlar kimlik, pasaport, eğitim, iş ve aile ile alakalı bilgilerdir. Başvuru formunda ki bilgileri eksiksiz ve hatasız doldurmanız gerekiyor aksi takdirde başvurunuz geçersiz oluyor. Varsa eşiniz ve çocuğunuz için de başvuru yapabilirsiniz. Hatta eşler ayrı ayrı başvurarak kazanma şanslarını arttırabilir. Başvuru sonunda bir referans numarası alacaksınız, mutlaka bu referans numarasını kaydedin. Sonuç olarak kabul alıp almadığınızı bu referans kodu üzerinden öğrenebileceksiniz.

Green Card Nasıl Alırsınız?

Amerika birleşik devletlerin de yaşamak ve çalışmak için bir çok avantaj sağlıyor. Amerika her yıl evlilik, sığınma, çalışma vb. birçok yolla Green card veriyor. Ayrıca çekilişle de Green Card imkanı sağlıyor. Kura ile siz de Amerika da daimi oturma ve çalışma hakkı kazanabilirsiniz.

Green Card ile alakalı en çok sorulan sorular

 • Green Card için başvuru yapabilmek için dil bilmek şart mı?
  İngilizce bilmeniz gerekmiyor.
 • Green Card için pasaport şart mı?
  Başvuru için pasaportunuz olmalı.
 • Green Card için kaç yıllık pasaport gerekli?
  Başvuru tarihin de geçerliliği olan bir pasaportunuz olmalı. Siz green karta başvurdunuz ve sonrasında pasaportunuzu değiştirmek zorunda kaldıysanız, neden değiştiğini ispatlamanız veya belgelemeniz gerekiyor. Bu sebeple pasaportun geçerlilik tarihini kontrol etmeniz gerekmektedir.
 • Green Card ile Amerika’ya gidenler ne iş yapar?
  Amerika size çok geniş bir yelpazede çalışma fırsatı sunuyor. Aldığınız eğitim ve iş tecrübesine göre birçok alanda çalışabilirsiniz. Ayrıca http://online.onetcenter.org/ sitesinden iş yelpazesi verilerine ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu