EğitimEğitim SistemiSınavlar

Kısaca SAT Sınavı

Hızı :

 

sınavda soruları cevaplarken çekilen el görüntüsü

Kısaca SAT Sınavı

SAT sınavı nedir? Amerika’da okumak için SAT sınavından kaç puan almalıyım? SAT sınavına kaç kez girmeliyim? ya da SAT sınavına kimler girebilir? vb. sorular sizin de kafanızı kurcalıyorsa bu yazıda SAT ile ilgili tüm sorularınıza cevap bulacaksınız .

1. SAT nedir?

Öncelikle belirtmek gerekirse, SAT yani Scholastic Aptitude Test Liseden sonra Amerika’da eğitim hayatını devam ettirmek isteyenlerin başvurduğu bir sınavdır.
SAT sınavı Amerika’da bir yüksek okul ya da üniversite okumak isteyenlerin başvurması gereken bir üniversite giriş sınavdır. Bu açıdan Türkiye’de ÖSYM tarafından yapılan AYT- TYT üniversite giriş sınavlarına benzemektedir. Ayrıca Türkiye’de üniversite okumak isteyen yabancı uyruklu öğrencilerde SAT sınavına girip ülkemizde bulunana bir çok üniversiteye başvuru yapabilirler. Örneğin; İTÜ, ODTÜ, Hacettepe Üniversitesi…

2. SAT Sınavı Kaç Bölümden Oluşur?

SAT 1 Reasoning Test; Matematik/Geometri- İngilizce/Eleştirel okuma- Kompozisyon
SAT 2 Subject Test; akademik konular olmak üzere iki bölüme ayrılmıştır. SAT Subject belirli bir alanda ki akademik bilgiyi ölçmek amaçlı düzenlenir. Genellik üniversiteler sadece SAT 1 sınavını kabul etse de bazı üniversiteler alan bilgisini ölçen SAT Subject sınavını da kabul şartları arasında göstermektedirler.

Okul önünde bir grup arkadaşyla ellerinde kitapla fotoğraflanan ve gülümseyen kız

3. SAT sınavından kaç puan almalıyım?

SAT sınavından alacağınız toplam puan minimum 400 ile maksimum 1600 puandır. SAT puanınız sınavın her bir bölümünden (200-800) alacağınız puanların toplamından oluşmaktadır. SAT sınavından kaç puan almanız gerektiğini öğrenmek için başvuracağımız üniversitenin SAT puan kriterine bakmanız gerekir.

Dünya genelini etkisi altına alan korona virüsten dolayı Amerika’da bulunan bir çok üniversite 2022 -2023 Eğitim dönemi için SAT testlerini askıya almıştır. Bu nedenle başvuru yapacağınız üniversitenin kabul şartlarını inceleyiniz.

4.SAT sınavına kimler girebilir? Yaş sınırlaması var mıdır?

SAT sınavında yaş sınırlaması bulunmamakla birlikte sınava genellikle Lise son sınıfta olan öğrenciler veya mezun durumda öğrenciler girmektedir.

5. SAT sınavına nasıl ve ne zaman başvurulur? SAT sınavına kaç kez girebilirim?

College Board’a bağlı merkezler tarafından yılda 7 defa düzenlenmektedir. SAT sınavı ülkemizde yılda 6 kez  belirlenen sınav merkezleri tarafından düzenlenmektedir. Ekim-Kasım-Aralık-Mart-Mayıs-Haziran dönemlerinde SAT Sınavına başvurabilirsiniz. SAT sınavına isteğiniz kadar girebilirsiniz.

6. SAT sınavına giriş ücreti ne kadardır?

SAT sınavı giriş ücreti 2021-2022 dönemi için 55$ olarak belirlenmiştir. Belirtilen SAT sınav ücretine ABD dışından katılanlar için  ekstra bir bedel eklenmektedir. Örneğin Türkiye’den sınava girecek biri için bu bedel  49$dır. Dolayısıyla ,Türkiye’den 2021-2022 dönemi için SAT sınavına katılan bir öğrenci  104$ SAT sınav ücreti öder. Bu ücrete ekstra talep bedelleri eklenir.
Dört adet ücretsiz SAT sınav raporunuzu talep etmek için 9 gününüz bulunmaktadır. Belirtilen süre dışında talep ettiğiniz her bir rapor için 12$ ekstra ücret ödemeniz gerektiğini lütfen unutmayınız.

SAT Ücretleri için Tıklayın.

7. SAT sınavının geçerlilik süresi ne kadardır?

SAT sınavının geçerlilik süresi 2 yıldır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu