EğitimEğitim Sistemiİş AramaSınavlarYüksek öğretim

TOEFL ve IELTS Sınavları Arasındaki Farklar

Hızı :

IELTS ,TOEFL , SAT ya da GMAT veya GRE gibi sınavlar yurtdışında ve özellikle İngilizce’nıi ana dili olarak konuşulduğu veya kullanıldığı ülkelerde eğitim veya çalışma hayatını devam ettirmek yada göçmenlik başvurusu yapmak isteyenlerin başvurduğu sınavlardır. Bu sınavlardan hangisine girmeniz ya da kaç puan almanız gerektiği ise herkesin cevabını aradığı soruların başında geliyor. İlk olarak gelin TOEFL ve IELTS sınavları arasındaki farkları inceleyelim.

TOEFL ve IELTS Sınavları yurtdışında eğitim almak ya da çalışma hayatını İngilizce konuşulan bir ülkede devam etmek isteyenlerin aklına gelen ilk sınavlardır. Öncelikle belirtmek gerekirse genel kanının aksine sadece Birleşik Krallık , Avusturalya ya da Yeni Zelanda gibi ülkelerde kabul gördüğü düşünülen IELTS sınavı Amerika’da ki bir çok okul tarafından da kabul edilmektedir. Dünya genelinde kabul gören IELTS sınavını hangi Amerikan üniversitelerinin kabul ettiğini görmek için aşağıdaki linke tıklayıp bakabilirsiniz.
IELTS sınavını kabul eden Amerikan Üniversiteleri için; https://www.ielts.org/usa

IELTS sınavı kendi içinde başvuru amacınıza göre IELTS Akademik, IELTS Genel Eğitim olarak temelde ikiye ayrılmaktadır.

Eğer Birleşik Krallık için vize başvurusunda bulunacaksanız ve bu iki sınavdan birine girecekseniz bu sınavları UKVI birimi tarafından onaylanan bir merkezde gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

IELTS Akademik Sınavı ve IELTS Genel Eğitim sınavı arasındaki fark nedir derseniz;

IELTS Akademik- Lisans ve Yüksek Lisans düzeyinde yurtdışında İngilizce konuşulan bir ülkede ya da eğitim dili İngilizce olan bir kurumda eğitim almak isteyenlerin ve yurtdışında çalışmayı planların girdiği bir sınavdır. Diğer sınavlarda olduğu gibi IELTS Akademik sınavından almanız gereken minimum puanı başvuru yapacağınız kurumun/okulun kabul şartlarına ya da dil yeterlilik şartlarına bakarak bulabilirsiniz.

IELTS Genel Eğitim ise; İlk önce belirtmek gerekirse Avusturalya, Kanada ya da Yeni Zelanda gibi ülkelere göçmen olarak gitmek gibi bir fikriniz varsa, IELTS Genel Eğitim sınavı tam da aradığınız sınav olacak. Buna ek olarak eğer akademik düzeyde eğitim almayacaksanız, sadece yurtdışında çalışma deneyimi elde etmek ya da herhangi bir eğitim programına katılmak için IELTS Genel Eğitim sınavına girebilirsiniz. Format bakımından IELTS Akademik sınavından daha kolay olacaktır.

Hazır IELTS sınavından bahsetmişken IELTS Life Skills A1-B1 sınavlarına da kısaca değinelim. IELTS Life Skills sınavı belirli şartlara tabi vize ve göçmenlik başvurularında UKVI(United Kingdom Visa and Immigration) yani Birleşik Krallık Vize ve Göçmenlik bürosu tarafından verilmektedir. Hangi şartlarda IELTS Life Skills sınavına girmem gerekli derseniz; öncelikle aile birleşimi ya da İngiltere’de ikamet eden bir ailenin yanına göç etmeyi planlıyorsanız ya da oturma izni için başvuracaksanız bu sınava girmeniz gerekir.

IELTS Life Skills sınavı kendi içinde ikiye ayrılmaktadır; IELTS Life Skills A1 sınavı İngiltere’de ikamet eden bir ailenin yanına yerleşmek, vize başvurusunda bulunmak ve aile birleşimi içindir.
IELTS Life Skills B1 sınavı ise; Birleşik Krallık vatandaşlık ve vize başvurularında ve buna ek olarak sınırsız oturma izni almak içindir.

IELTS Life Skills sınavlarının sonuç belgelerinde puan yazmaz. Bunu yerine sonuç belgenizde ‘’PASS’’ ya da ‘’BELOW’’ yazar ki PASS istenen seviyede olduğunuzu, BELOW ise istenen seviyede olmadığınızı belirtir.

TOEFL IBT sınavı ise IELTS gibi yaygın olarak başvurulan bir dil sınavdır.

Şimdi TOEFL IBT Sınavı ile IELTS sınavı arasındaki farklar nelerdir? Ya da IELTS mi TOEFL mı? diye merak edenleri kısaca bilgilendirelim.

Elinde Amerikan bayrapı tutan ve gülümseyen kadın öğrenci

  • TOEFL IBT sınavı Amerika tabanlı bir sınav iken IELTS sınavı İngiltere merkezli bir sınavdır. Her iki sınavda da farklı formatlarda olsa da dört dil becerisi (Okuma-Yazma-Dinleme-Konuşma) ölçülmektedir.
  • TOEFL IBT sınavı ÖSYM tarafından İngilizce eş değerliliği olan bir sınavdır.
    Bu da TOEFL IBT sınavının eş değerliliği var mıdır? Sorusunun cevabını arayanların içini rahatlatacaktır. TOEFL IBT sınavından aldığınız puanın eş değerliliğinin karşılığını ÖSYM ‘nin eş değerlilik kılavuzunda bulabilirsiniz.
  • ÖSYM 06.04.2021 tarihli eş değerlilik yönergesinde IELTS sınavına yer verilmemiştir. Bu yönergeye dayanarak IELTS sınavının YDS eş değerliliği yoktur diyebiliriz.
  • TOEFL IBT ve IELTS sınavlarının her ikisinin de geçerliliği 2 yıldır.
  • TOEFL IBT sonucunuzu en az 70-72 ki bu B2 dil seviyesine denk gelir, Birleşik Krallık öğrenci vize başvurularında kullanabilirsiniz. Fakat yine de gideceğiniz okulun dil yeterlilik şartlarına önceden bakmanızda fayda vardır.
  • Daha önce de belirttiğimiz gibi IELTS sınavı dünyanın her yerinde İngilizce yeterlilik için aranan sınavlar arasında yer almaktadır. IELTS sınavı İngiltere merkezli bir sınav olsa bile Amerikan Üniversitelerin de de tanınmaktadır. Özellikle Ivy Leaugue Universities olarak geçen Harvard Üniversitesi vb. gibi bir çok üniversite IELTS sınavını kabul etmektedir.
  • TOEFL IBT ve IELTS sınavlarını vize ve göçmenlik başvurularında kullanabilirsiniz. Ne kadar yüksek puan alırsanız kabul şansınız o kadar artar.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu