Evcil HayvanYaşam

Yurt Dışına Hayvan Götürmek İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Hızı :

Kendiniz için uzun süreli yurt dışı planı yaptınız ve evcil hayvanınızı da götürmek istiyorsunuz yurt dışına hayvan götürmek için dikkat etmeniz gereken birçok konu var. Yavrunuzu yanınızda götürebilmeniz için işlemleri vaktinde yapmanız gerekiyor. Yurt dışına çıkabilmeniz için öncelikle hayvanınızın o güne kadar tüm aşılarını eksiksiz yaptırmış olmanız gerekiyor.

AB Uyumlu Pasaport (Sağlık Karnesi) Çıkartın!

Evcil hayvanların tümü sağlık karnesine sahip olmak zorundadır. Pet pasaportu yavrunuzun o zamana kadar geçirdiği hastalıkları ve yapılan tüm aşılarını gösterir. Sağlık karneniz yanınızda ise pet pasaportunuz da hazır demektir.

Yurt Dışına Hayvan Götürmek İçin Aşılama Şartı

  • Evcil hayvanınızın periyodik ve kuduz aşılarının uygun şekilde tamamlanmış olmalı.
  • Kuduz aşısının kabul görmesi aşağıdaki şartlar karşılığında olur.
  1. Aşı karnesinde belirtilen tarihler içerisinde yapılmış olması gerek.
  2. İkinci aşılama, önceki aşının geçerlilik süresi içinde yapılmadığı takdirde İlk aşı olarak kabul ediliyor.
  • Kuduz aşısından minimum 30 gün sonra veterinerin aldığı kan örneği, anti-kuduz antikor titrasyon testi için en geç 5 gün içerisinde bakanlık tarafından onaylanmış laboratuvara gönderilir.
  • Kan testi, mikroçip uygulama tarihinden önce olamaz.
  • Aşılama protokolüne uygun şekilde; ara vermeksizin ve düzenli aşılamaya devam edildiği sürece kuduz serolojik test raporu ( FAVN Test ) pet hayvanının yaşamı boyunca geçerli olmaktadır.
  • Laboratuvar test ücretleri kedi/köpek sahipleri tarafından karşılanır.

Yurt Dışına Hayvan Götürmek İçin Mikroçip Taktırmayı Unutmayın!

Mikroçip işlemi AB şartlarında kuduz titrasyon testi kapsamında uygulanıyor. Kuduz titrasyon testinin sonucu alındıktan 3 ay sonrasına kadar evcil hayvanınız ülkeye kabul edilmiyor. Bu yüzden yurt dışına çıkmadan en az 4-5 ay öncesinden kuzun aşısı yaptırıp mikroçipi taktırın.  Aşının yeterli etkiyi oluşturması için belli bir süre gerektiği için böyle bir uygulama bulunuyor. Bu işlemden önce Gıda ve Tarım Bakanlığı’na bağlı Veteriner Kontrol Merkezi Araştırma Enstitüsü’ne de ücret ödemeniz gerekiyor. Dekontunuzla beraber veterinere gidip işlemi yaptırabilirsiniz.

Yurt Dışına Hayvan Götürmek İçin Seyahat İşlemlerinizi Başlatın

Yurt dışına hayvan götürmek için çıkmadan 1 hafta önce seyahat işlemlerinizi başlatın. 3 ay sürenin sonunda elinizdeki belgeler ve evcil hayvanınızla birlikte İl veya İlçe Tarım Müdürlüğü’ne giderek çipin çalışıp çalışmadığını kontrol ettirin. Kontrol sonucunda herhangi bir problem yoksa yurt dışına çıkabileceğinize dair bir rapor oluşturulacaktır. Sonrasında 10 gün içerisinde yavrunuzla birlikte Türkiye’den çıkmanız gerekiyor. Bu sebeple seyahatinizden önce en fazla 10 gün önce bu işlemleri tamamlamalısınız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu